| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 355 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (HEF 363TS P, Inox Steel) | ₹ 37,490 |
Haier 355 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (HEF 363TS P) price in India starts from ₹ 37,490. The lowest price of Haier 355 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (HEF 363TS P) is ₹ 37,490 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 355 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (HEF 363TS P) |
| Price in India | ₹37,490 |
| Model Name | HEF 363TS P |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 355 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 173.00 x 62.30 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 64 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 218 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor and Motor |
Haier 355 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (HEF 363TS P)
₹37,490