| Brand | Haier |
| Model | 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM60-918NZP) |
| Price in India | ₹16,999 |
| Model Name | HWM60-918NZP |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 90.00 x 52.00 x 0.00 |
| Depth | 51 |
| Weight | 26.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Outer Body Material | Fiber Body |
| Technology Used | Jet Stream Technology, Synchronised Technology, NZP Technology |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | 8 - Standard, Jeans, Gentel|Quick Wash, Wash, Spin |
| Washing Capacity | 6 kg |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Other Wash Modes | Jeans, Cotton, Wool |
| Power Requirement | 50 Hz, 230 V |
| Wash Motor Rating | 325 W |
| Spin Motor Rating | 255 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | No |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Control System, Timer, Start / Stop / Pause, Motor Overheating Protection, Water Tank Capacity: 6 L, Memory Function, Express 15 min |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer cabinet and plastic parts. Any accessories external to the product. The product is not used according to the instructions given in the instructions manual. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set. Site where the premises is kept conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine. The serial number is removed, altered or obliterated from the machine. Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of God or while in transit to the service center's or purchaser's residence. |
Haier 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM60-918NZP)