| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Havells 150 L Desert Air Cooler (Aero 150, Black & White) | ₹ 25,970 |
Havells 150 L Desert Air Cooler (Aero 150) price in India starts from ₹ 25,970. The lowest price of Havells 150 L Desert Air Cooler (Aero 150) is ₹ 25,970 at Flipkart on 27th April 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 150 L Desert Air Cooler (Aero 150) |
| Price in India | ₹25,970 |
| Model Name | Aero 150 |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 150 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 7063 cfm |
| Cooling Coverage Area | 1410 sq.ft |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Empty Tank Alarm | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | AC 230V |
| Width x Height x Depth | 92.8 cm x 138.5 cm x 62.1 cm |
| Weight | 37.2 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Havells 150 L Desert Air Cooler (Aero 150)
₹25,970
Qualcomm Sets Snapdragon for India Event for May 7 as OnePlus Gears Up for Nord CE 6 Launch