HP Envy 13-d116tu is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (3 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In ports.
As of 1st April 2026, HP Envy 13-d116tu price in India starts at Rs. 95,990.
| Brand | HP |
| Model | Envy 13-d116tu |
| Price in India | ₹95,990 |
| Model Number | 13-d116tu |
| Series | Envy |
| Dimensions (mm) | 326.50 x 226.00 x 12.90 |
| Weight (kg) | 1.39 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 45 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
HP Envy 13-d116tu
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM