HP Pavilion 15-AB028TX is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM.
Graphics are powered by AMD Radeon R7 M360. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion 15-AB028TX price in India starts at Rs. 44,815.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-AB028TX |
| Price in India | ₹44,815 |
| Model Number | 15-AB028TX |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 384.56 x 261.11 x 25.15 |
| Weight (kg) | 2.29 |
| Colours | White |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5010U |
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R7 M360 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15-AB028TX
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM