HP Pavilion 15-ab034tx is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion 15-ab034tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion 15-ab034tx price in India starts at Rs. 69,337.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-ab034tx |
| Price in India | ₹69,337 |
| Model Number | 15-ab034tx |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 384.60 x 261.10 x 25.10 |
| Weight (kg) | 2.29 |
| Colours | Blizzard White |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 5th Gen 5500U |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Burst Clock Speed | 3 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940M |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15-ab034tx
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM