| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL SBRS, Brown) | ₹ 28,900 |
IFB 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL SBRS) price in India starts from ₹ 28,900. The lowest price of IFB 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL SBRS) is ₹ 28,900 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL SBRS) |
| Price in India | ₹28,900 |
| Model Name | TL SBRS |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Brown |
| Shade | Brown |
| Dimensions (mm) | 102.87 x 62.23 x 0.00 |
| Depth | 63.5 cm |
| Weight | 38 kg |
| Wash Program Types | 9 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Triadic Pulsator |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 48 Months Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
IFB 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL SBRS)
₹28,900
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra