| Brand | Kelvinator |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KW203PSHFDW) |
| Model Name | KW203PSHFDW |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Grey |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1050.00 x 570.00 x 0.00 |
| Depth | 650 mm |
| Weight | 33.00 kg |
| Air Flow Type | Natural Convection |
| Temperature Control | Manual Knob |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | No |
| Power Consumption | 335 Kwh |
| Power Requirement | 220 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Wired Shelves |
| Door Finish | PCM,High Gloss Finish |
| Handle type | Integrated Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Milk Tray, Ice Zone, Cool Pack |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Kelvinator 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KW203PSHFDW)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM