| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Cool Blaster 51, White) | ₹ 8,990 |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Cool Blaster 51) price in India starts from ₹ 8,990. The lowest price of Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Cool Blaster 51) is ₹ 8,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 51 L Desert Air Cooler (Cool Blaster 51) |
| Price in India | ₹8,990 |
| Model Name | Cool Blaster 51 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 5 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 51 L |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Width x Height x Depth | 45.5 cm x 75.5 cm x 54.5 cm |
| Warranty Summary | 1y Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | 1 |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
| Warranty Service Type | Technical visit |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Cool Blaster 51)
₹8,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM