Lenovo Yoga 13s 2021 Ryzen Edition is a Windows 11 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 2,560x1,600 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Lenovo Yoga 13s 2021 Ryzen Edition packs 512GB of SSD storage.
it comes with 3 USB ports (2 x USB 3.0 (Type C)), Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Lenovo |
| Model | Yoga 13s 2021 Ryzen Edition |
| Release date | 28th September 2021 |
| Thickness | 13.8 |
| Weight (kg) | 1.22 |
| Colours | Black |
| Material | Metal |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 50 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 2,560x1,600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD Ryzen 5 Ryzen 5 5600U |
| Base Clock Speed | 2.3GHz |
| Burst Clock Speed | 4.2GHz |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 512GB |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 (Type C) |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Lenovo Yoga 13s 2021 Ryzen Edition
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications