| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201AERD, Ebony Regal) | ₹ 15,999 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201AERD) price in India starts from ₹ 15,999. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201AERD) is ₹ 15,999 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201AERD) |
| Price in India | ₹15,999 |
| Model Name | GL B201AERD |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Ebony Regal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.20 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 67.1 cm |
| Weight | 34 kg |
| Power Requirement | AC 135-290V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Ariana |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Moist ‘N’ Fresh Technology |
| Other Features | Conventional Compressor, With Base Stand, Internal Light, Economical and Stylish, Stabilizer Free, Door Lock, Adjustable Shelves, Toughened Glass, Ice Tray Internal Light, Tray Egg, Lock |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201AERD)
₹15,999
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra