| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201AMLC, Marine Lily) | ₹ 15,990 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201AMLC) price in India starts from ₹ 15,990. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201AMLC) is ₹ 15,990 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201AMLC) |
| Price in India | ₹15,990 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Non-inverter |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Marine Lily |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1277.00 x 534.00 x 0.00 |
| Depth | 633 mm |
| Weight | 33.50 kg |
| Model Name | GL D201AMLC |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer: 135 - 290 V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 5 Years on Compressor |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201AMLC)
₹15,990
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam