| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B221ABED, Blue Euphoria) | ₹ 18,690 |
LG 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B221ABED) price in India starts from ₹ 18,690. The lowest price of LG 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B221ABED) is ₹ 18,690 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B221ABED) |
| Price in India | ₹18,690 |
| Release date | 6th August 2022 |
| Model Name | GL B221ABED |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Blue Euphoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 135.50 x 59.10 x 0.00 |
| Depth | 63.8 cm |
| Weight | 36 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 220-240V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Ariana Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Moist ‘N' Fresh Technology |
| Other Features | Internal Light, Tray Egg, Lock, Stabilizer free operation, Adjustable Shelves, |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B221ABED)
₹18,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM