LG 235 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B241ASOX) price in India starts from ₹ 22,390. The lowest price of LG 235 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B241ASOX) is ₹ 22,390 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 235 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B241ASOX) |
| Price in India | ₹22,390 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Capacity | 235 L |
| Colours | Scarlet Orchid |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1392.00 x 591.00 x 0.00 |
| Depth | 621 mm |
| Weight | 42.00 kg |
| Model Name | GL B241ASOX |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer: 100 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Ariana |
| Gasket Type | Anti Bacteria |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 10 Years on Compressor |