| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL M292RPZL, Shiny Steel) | ₹ 39,000 |
LG 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL M292RPZL) price in India starts from ₹ 39,000. The lowest price of LG 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL M292RPZL) is ₹ 39,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL M292RPZL) |
| Price in India | ₹39,000 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 258 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1470.00 x 585.00 x 0.00 |
| Depth | 703 mm |
| Weight | 20.50 kg |
| Model Name | GL M292RPZL |
| Temperature Control | I-micom |
| Moisture Control | Yes |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 100 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Other Features | Eco Friendly Refrigerant, Deodorizer: Catechin, Smart Inverter 2.0, Smart Diagnosis System, Smart Connect, Egg cum Ice Tray |
| Warranty Summary | 10 years warranty on compressor |
LG 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL M292RPZL)
₹39,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM