| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T342TPZX, Shiny Steel) | ₹ 53,990 |
LG 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T342TPZX) price in India starts from ₹ 53,990. The lowest price of LG 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T342TPZX) is ₹ 53,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T342TPZX) |
| Price in India | ₹53,990 |
| Model Name | GL T342TPZX |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 322 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 164.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 71 cm |
| Weight | 59 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 242 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from LG. |
LG 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T342TPZX)
₹53,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM