| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7567TEELK, Black) | ₹ 23,190 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7567TEELK) price in India starts from ₹ 23,190. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7567TEELK) is ₹ 23,190 at Amazon on 10th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7567TEELK) |
| Price in India | ₹23,190 |
| Model Name | T7567TEELK |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Shade | Black |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 32.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Turbo Drum, Jet Spray, 3 Mini-pulsator Technology |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - Fuzzy, Quick Wash |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 710 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | 3-step Wash, Gentle Wool / Saree, Strong Jeans, Eco Wash, Turbo Soak |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Extra Rinse, Temp Selection: Hot / Warm / Cold, Hot / Cold Water Inlet: Hot / Cold, Delay Start 3 - 48 hrs, Auto Balance System |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty from LG |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel, Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electrical Circuitry / or Physical Construction of the Set, Site Where the Premises is Kept Conditions that do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine, The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine, Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchasers Residence |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7567TEELK)
₹23,190
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know