| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7568TEEL, White) | ₹ 22,799 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7568TEEL) price in India starts from ₹ 22,799. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7568TEEL) is ₹ 22,799 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7568TEEL) |
| Price in India | ₹22,799 |
| Model Name | T7568TEEL |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | Blue White |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 32.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Turbodrum Technology, Jet Spray Technology |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 710 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | 3-step, Normal / Gentle Wool / Saree, Jeans |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Other Features | Temperature Selection: Hot / Warm / Cold, Hot / Cold Water Inlet: Hot / Cold |
| Warranty Summary | 2 Years on Product 10 Years on Motor Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7568TEEL)
₹22,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM