| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577NEDLJ, Silver) | ₹ 14,984 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577NEDLJ) price in India starts from ₹ 14,984. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577NEDLJ) is ₹ 14,984 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577NEDLJ) |
| Price in India | ₹14,984 |
| Model Name | T7577NEDLJ |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Middle Free silver |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 33.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Smart Inverter Technology, Turbo Drum, Jet Spray Plus |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - 3-step Wash |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Program: Normal, Gentle Wool/Saree, Jeans, Special Programs: Tub Clean, Aqua Reserve, Turbo Wash, Favorite, Auto Pre Wash |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Other Features | Temperature Selection: Hot, Warm, Cold, Water Inlet: Cold, Side Waterfall, Smart Closing Door, Auto Restart, Turbo Soak, Delay Start: 3 - 18 hrs |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577NEDLJ)
₹14,984
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM