| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLK, Black Knight) | ₹ 22,999 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLK) price in India starts from ₹ 22,999. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLK) is ₹ 22,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLK) |
| Price in India | ₹22,999 |
| Model Name | T7581NEDLK |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black Knight |
| Shade | Black Knight Color |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 32.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLK)
₹22,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM