LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T9077NEDLK) price in India starts from ₹ 28,490. The lowest price of LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T9077NEDLK) is ₹ 28,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T9077NEDLK) |
| Price in India | ₹28,490 |
| Model Name | T9077NEDLK |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black Knight |
| Shade | Black Knight Color |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 32.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |