| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Philips BT64A Wireless Portable Bluetooth Speaker (Sky Blue) | ₹ 1,750 |
Philips BT64A Wireless Bluetooth Speaker price in India starts from ₹ 1,750. The lowest price of Philips BT64A Wireless Bluetooth Speaker is ₹ 1,750 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Philips |
| Model | BT64A Wireless Bluetooth Speaker |
| Price in India | ₹1,750 |
| Model Name | BT64A |
| Speaker Type | Mobile or Tablet or Laptop |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Bluetooth |
| Configuration | Mono (1 Channel) |
| Memory Card Slot | Yes |
| Power Source | Battery |
| Power Output | 3W |
| Frequency Response | 70Hz-20000Hz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Colour | Blue |
| Width | 11 |
| Height | 56 |
| Depth | 32 |
| Battery | Lithium-ion Polymer |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 10 meter |
| Connector Type | 3.5 mm Audio Input |
| Compatible Devices | Mobile, Computer, Tablet |
| Signal to Noise Ratio | 55 dB |
| Driver Size | Speaker Driver: 38 mm |
| Controls | Volume Control |
Philips BT64A Wireless Bluetooth Speaker
₹1,750
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM