| Brand | Philips |
| Model | SPA-5162B Wireless Bluetooth Speaker |
| Price in India | ₹5,990 |
| Model Name | SPA-5162B |
| Speaker Type | Home Audio |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Bluetooth |
| Configuration | 5.1 (6 Channel) |
| Memory Card Slot | No |
| Power Source | Battery |
| Power Output | 65W |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Wall Mountable Satellite | Yes |
| Colour | Black |
| Width | 392 |
| Height | 311 |
| Depth | 381 |
| Subwoofer Width | 170 mm |
| Subwoofer Height | 33 mm |
| Subwoofer Depth | 300 mm |
| Satellite Height | 105 mm |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 USB Ports |
| Signal to Noise Ratio | 60 dB |
| Remote Control Support | Yes |
Philips SPA-5162B Wireless Bluetooth Speaker
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM