| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW65M206L0W, White) | ₹ 26,400 |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW65M206L0W) price in India starts from ₹ 26,400. The lowest price of Samsung 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW65M206L0W) is ₹ 26,400 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW65M206L0W) |
| Price in India | ₹26,400 |
| Model Name | WW65M206L0W |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 850.00 x 600.00 x 0.00 |
| Depth | 450 |
| Weight | 54.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Front Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1000 rpm |
| Hot Wash | Yes |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW65M206L0W)
₹26,400
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications