| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65K4400HA, Inox Grey) | ₹ 22,500 |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65K4400HA) price in India starts from ₹ 22,500. The lowest price of Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65K4400HA) is ₹ 22,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65K4400HA) |
| Price in India | ₹22,500 |
| Model Name | WA65K4400HA |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Inox Grey |
| Shade | Inox Grey |
| Dimensions (mm) | 98.20 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 56.8 |
| Weight | 31.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Wobble Technology |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | 7 |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Wobble Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 650 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Blanket, Delicates, Jeans, Soak, Rinse |
| Power Consumption | 350 W |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Other Features | Magic Dispenser, Auto Restart |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65K4400HA)
₹22,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM