| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75M4020HP/TL, Maroon) | ₹ 21,241 |
Samsung 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75M4020HP/TL) price in India starts from ₹ 21,241. The lowest price of Samsung 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75M4020HP/TL) is ₹ 21,241 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75M4020HP/TL) |
| Price in India | ₹21,241 |
| Model Name | WA75M4020HP/TL |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Maroon |
| Shade | Magnolia Plum, Sparkling Plum |
| Dimensions (mm) | 1002.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 568 |
| Weight | 31 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 7 |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Blanket, Delicates, Jeans |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Features | Magic Filter, Magic Dispenser, Eco Tub Clean |
| Warranty Summary | 3 Years Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Any accessories external to the product. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Serial number is removed, altered or obliterated from the machine. Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of god or while in transit to the service center's or purchaser's residence. Parts: outer cabinet and plastic parts. Site (where the premises is kept) conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine. Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set. Product is not used according to the instructions given in the instructions manual |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
Samsung 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75M4020HP/TL)
₹21,241