| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW80T504DAX1TL, Dark Grey) | ₹ 34,490 |
Samsung 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW80T504DAX1TL) price in India starts from ₹ 34,490. The lowest price of Samsung 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW80T504DAX1TL) is ₹ 34,490 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW80T504DAX1TL) |
| Price in India | ₹34,490 |
| Model Name | WW80T504DAX1TL |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Dark Grey |
| Shade | Dark Grey |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 65 kg |
| Technology Used | Hygiene Steam Technology |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Child Lock | Yes |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty on Product, 20 Years Warranty on Motor |
| Warranty Service Type | Onsite |
Samsung 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW80T504DAX1TL)
₹34,490
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra