| Brand | Sony |
| Model | Bravia XR Master Series 8K LED TV (XR-85Z9J) |
| Price in India | ₹12,99,990 |
| Release date | September 2021 |
| Model Name | XR-85Z9J |
| Display Size | 85 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 7680x4320 |
| Resolution Standard | 8K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Bravia XR Master Series |
| Launch Year | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Number of Drivers | 10 |
| Number of Speakers | 8 |
| Sound Technology | Acoustic Multi-Audio Frame Tweeter |
| Speaker Output RMS | 85W |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1907mm x 1112mm x 81mm |
| Weight (without stand) | 61.7kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1937mm x 1123mm x 484mm |
| Stand Features | Variable positioning |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Processor | XR Cognitive Processor |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Picture Engine | XR Cognitive Intelligence Processor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10,HLG |
Sony Bravia XR Master Series 8K LED TV (XR-85Z9J)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM