| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 50 L Desert Air Cooler (Touch 50, White) | ₹ 7,191 |
Symphony 50 L Desert Air Cooler (Touch 50) price in India starts from ₹ 7,191. The lowest price of Symphony 50 L Desert Air Cooler (Touch 50) is ₹ 7,191 at Amazon on 30th April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 50 L Desert Air Cooler (Touch 50) |
| Price in India | ₹7,191 |
| Model Name | Touch 50 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | No |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Knob, touch |
| Air Delivery | 675 cfm |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1200 RPM |
| Air Deflection | Air Flow: 675 Cubic Feet Per Minute |
| Cooling Coverage Area | 195 sq.ft |
| Body Material | Abs |
| Blower/Fan Material | Abs |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | The air cooler features user-friendly dial knobs for easy use, adding a touch of modern elegance. Castor wheels ensure seamless mobility for added |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer, Humidifier, The CFD (Computational Fluid Dynamics) technology is incorporated into the design of this desert air cooler to ensure uniform distribution of cool air across your space. This ensures that every corner of the room benefits from consistent cooling which makes it ideal for large rooms or open-plan areas., Consuming only 185W, this Symphony air cooler is highly energy-efficient which saves you money on electricity bills without compromising on performance. The low power consumption makes it an environmentally friendly choice, ideal for those conscious of both their carbon footprint and their energy usage., The fully closable louvres provide you with complete control over the direction of airflow. So, whether you need targeted cooling or want to circulate air throughout the room, the adjustable louvres of this 50-litre air cooler offer flexibility for optimal comfort in any environment. |
| Power Requirement | 185V |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Other Power Features | Don?t worry about the inflated electricity bills anymore because the air cooler is optimized for low power consumption and runs efficiently despite heavy usage during summers and humid rainy seasons. |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 80 cm x 50 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, etc. |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs To Call The Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come To The Site To Get The Product Repaired Or Inspected. Customer Has To Provide Purchase Bill And Warranty Card |
Symphony 50 L Desert Air Cooler (Touch 50)
₹7,191