| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 80 L Personal Air Cooler (Winter 80B, White) | ₹ 18,998 |
Symphony 80 L Personal Air Cooler (Winter 80B) price in India starts from ₹ 18,998. The lowest price of Symphony 80 L Personal Air Cooler (Winter 80B) is ₹ 18,998 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 80 L Personal Air Cooler (Winter 80B) |
| Price in India | ₹18,998 |
| Model Name | Winter 80B |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 4 |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Cooling Mode, Swing Mode |
| Air Delivery | 130 cfm |
| Air Throw Distance | 10 ft |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Cooling Coverage Area | 156 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 6 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | The durable construction of the Winter 80 XLi+ makes it possible for this appliance to be used indoors as well as outdoors. |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net, Ionizer, Humidifier, Trolley Support, Mosquito Net, Ionizer, The Symphony Winter 80 XLi+ Desert Air Cooler features a large 80-litre water tank that enhances its cooling performance so you can stay cool for many hours. |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 50 W |
| Other Power Features | Designed with ergonomic feather touchpad and fully functional remote for easy usability and elegant looks to complement your home decor. |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 127 cm x 63 cm |
| Weight | 12 kg |
| Blower/Fan Diameter | 18 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Home |
Symphony 80 L Personal Air Cooler (Winter 80B)
₹18,998
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM