| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 60 L Tower Air Cooler (Aerostyle Breeze 60, Grey & White) | ₹ 10,990 |
Usha 60 L Tower Air Cooler (Aerostyle Breeze 60) price in India starts from ₹ 10,990. The lowest price of Usha 60 L Tower Air Cooler (Aerostyle Breeze 60) is ₹ 10,990 at Amazon on 30th May 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 60 L Tower Air Cooler (Aerostyle Breeze 60) |
| Price in India | ₹10,990 |
| Model Name | Aerostyle Breeze 60 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 60 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Air Throw Distance | 32.8 ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 36 cm X 116 cm X 53.5 cm |
| Weight | 10.5 kg |
Usha 60 L Tower Air Cooler (Aerostyle Breeze 60)
₹10,990
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch