| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S, Grey) | ₹ 11,990 |
| Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S, Wine Alpha) | ₹ 12,300 |
| Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S, Wine Fiesta) | ₹ 13,150 |
Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S) price in India starts from ₹ 13,150. The lowest price of Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S) is ₹ 13,150 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S) |
| Price in India | ₹13,150 |
| Model Name | 205 GENIUS CLS 3S |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Wine Fiesta |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1191.00 x 536.00 x 0.00 |
| Depth | 619 mm |
| Weight | 35.00 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 130 V - 300 V |
| Shelf Material | Wired Shelves |
| Door Finish | VCM |
| Handle type | Integrated Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | No |
| Technology Used | 6th Sense Quickchill Technology, Vegetable Crisper: With Hexafresh Technology, Insulated Capillary Technology |
| Other Features | 2L Bottle Bin, Chiller Type Transparent / Opaque, Door Lock: Flush, Chrome |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 5 Years on Compressor |
Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 GENIUS CLS 3S)
₹13,150
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM