| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DC 215 G, Sapphire Mulia) | ₹ 16,290 |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DC 215 G) price in India starts from ₹ 16,290. The lowest price of Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DC 215 G) is ₹ 16,290 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DC 215 G) |
| Price in India | ₹16,290 |
| Release date | 5th August 2020 |
| Model Name | DC 215 G |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Sapphire Mulia |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 130.00 x 59.20 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 36.9 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 133 kw |
| Power Requirement | AC 95-300V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss |
| Handle type | Full Chrome Breathe Arc Handle |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on the Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DC 215 G)
₹16,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM