| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70, Grey) | ₹ 16,490 |
| Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70, Wine Red) | ₹ 16,999 |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70) price in India starts from ₹ 16,490. The lowest price of Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70) is ₹ 16,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70) |
| Price in India | ₹16,490 |
| Model Name | STAINWASH DEEP CLEAN DC70 |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Wine Red |
| Shade | Wine |
| Dimensions (mm) | 96.50 x 55.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 29.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | 6th Sense Deep Clean Technology, ZPF Technology |
| Wash Program Types | - Hard Water Wash, Express Wash, Stainwash, Wash Only, Aquastore |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | Daily, Heavy, Delicate, Whites, Sari, Woollens, Bedsheets |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on the Unit & 10 Years on the Motor from Whirlpool |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (STAINWASH DEEP CLEAN DC70)
₹16,490