Acer Aspire E ES-15-E1 is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a APU Dual Core E1 processor and it comes with 4GB of RAM.
Graphics are powered by AMD Radeon 8240 Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire E ES-15-E1 price in India starts at Rs. 21,990.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire E ES-15-E1 |
| Price in India | ₹21,990 |
| Model Number | ES-15-E1 |
| Series | Aspire E |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 258.00 x 27.15 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Diamond Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 5 |
| Size | 15.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD APU Dual Core E1 |
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon 8240 Graphics |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | 1.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire E ES-15-E1
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM