Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG is a Windows 10 Professional laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, VGA Port, RJ45 (LAN), RJ11 ports.
As of 1st April 2026, Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG price in India starts at Rs. 42,900.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Travel Mate TMP259-G2-MG Laptop (Linux, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black) | ₹ 42,900 |
Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG price in India starts from ₹ 42,900. The lowest price of Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG is ₹ 42,900 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | TravelMate P2 TMP259-G2-MG |
| Price in India | ₹42,900 |
| Model Number | TMP259-G2-MG |
| Series | TravelMate P2 |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 259.00 x 30.20 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Professional |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 8 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940MX |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | Yes |
Acer TravelMate P2 TMP259-G2-MG
₹42,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM