Asus VivoBook S15 S510UQ-BQ165T is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus VivoBook S15 S510UQ-BQ165T packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type C)), Mic In ports.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook S15 S510UQ-BQ165T |
| Model Number | 15 S510UQ-BQ165T |
| Series | VivoBook |
| Dimensions (mm) | 162.56 x 30.80 x 48.80 |
| Weight (kg) | 1.7 |
| Colours | Champagne |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Life (up to hours) | 8 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type C) |
| VGA Port | No |
| Mic In | Yes |
Asus VivoBook S15 S510UQ-BQ165T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM