Asus A553SA-XX049D is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Quad Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus A553SA-XX049D packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, RJ45 (LAN), RJ11 ports.
As of 1st April 2026, Asus A553SA-XX049D price in India starts at Rs. 23,858.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus A553SA-XX049D Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Pentium, Black, 15.6 inch) | ₹ 23,858 |
Asus A553SA-XX049D price in India starts from ₹ 23,858. The lowest price of Asus A553SA-XX049D is ₹ 23,858 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | A553SA-XX049D |
| Price in India | ₹23,858 |
| Model Number | A553SA-XX049D |
| Series | A Series |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 258.00 x 25.30 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 2 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Quad Core 4th Gen N3700 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.4 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Reader |
| Read/Write Speed | 8x |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | Yes |
Asus A553SA-XX049D
₹23,858
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM