Asus FX503VD-DM112T is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus FX503VD-DM112T packs 128GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1050. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (3 x USB 3.0, 3 x USB 3.0 (Type A)), Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus FX503VD-DM112T price in India starts at Rs. 78,251.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus FX503VD-DM112T Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i7, Black, 15.6 inch) | ₹ 78,251 |
Asus FX503VD-DM112T price in India starts from ₹ 78,251. The lowest price of Asus FX503VD-DM112T is ₹ 78,251 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | FX503VD-DM112T |
| Price in India | ₹78,251 |
| Model Number | FX503VD-DM112T |
| Dimensions (mm) | 384.00 x 262.00 x 25.00 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7700HQ |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1050 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | 128GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0, 3 x USB 3.0 (Type A) |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus FX503VD-DM112T
₹78,251
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM