Asus VivoBook X542UN-DM087T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus VivoBook X542UN-DM087T packs 1TB of HDD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n.
As of 1st April 2026, Asus VivoBook X542UN-DM087T price in India starts at Rs. 54,990.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook X542UN-DM087T |
| Price in India | ₹54,990 |
| Model Number | X542UN-DM087T |
| Series | VivoBook |
| Dimensions (mm) | 205.00 x 322.58 x 29.00 |
| Weight (kg) | 3.04 |
| Colours | Grey |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 15.60-inch |
| Processor | Intel Core i5 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.4 GHz |
| RAM | 8GB |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Finger Print Sensor | No |
Asus VivoBook X542UN-DM087T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM