Asus Zenbook 14X OLED (UX5400) is a Windows 10 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2,880x1,800 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus Zenbook 14X OLED (UX5400) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ax, Bluetooth and it comes with 3 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Asus |
| Model | Zenbook 14X OLED (UX5400) |
| Release date | 2nd September 2021 |
| Model Number | UX5401 |
| Dimensions (mm) | 3112.00 x 2211.00 x 159.00 |
| Weight (kg) | 1.3 |
| Colours | Pine Grey |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 63 |
| Battery Cell | Li-ion |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2,880x1,800 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Resolution | 2,160x1,080 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Core i5 11th Gen Core i5-1135G7 |
| Base Clock Speed | 2.4GHz |
| Burst Clock Speed | 4.2GHz |
| Cache | 8M |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| Bluetooth version | v5 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Asus Zenbook 14X OLED (UX5400)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM