| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bajaj 100 L Desert Air Cooler (Xforce 100, Grey) | ₹ 13,999 |
Bajaj 100 L Desert Air Cooler (Xforce 100) price in India starts from ₹ 13,999. The lowest price of Bajaj 100 L Desert Air Cooler (Xforce 100) is ₹ 13,999 at Flipkart on 2nd May 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (Xforce 100) |
| Price in India | ₹13,999 |
| Model Name | Xforce 100 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 100 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 7300 cfm |
| Motor Speed | 1360 RPM |
| Cooling Coverage Area | 300 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 275V |
| Width x Height x Depth | 54.5 cm x 129.5 cm x 93 cm |
| Weight | 22.4 kg |
| Warranty Summary | 1 Years Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |
Bajaj 100 L Desert Air Cooler (Xforce 100)
₹13,999