Bajaj 55 L Window Air Cooler (Solair 55) price in India starts from ₹ 7,495. The lowest price of Bajaj 55 L Window Air Cooler (Solair 55) is ₹ 7,495 at Flipkart on 2nd May 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 55 L Window Air Cooler (Solair 55) |
| Price in India | ₹7,495 |
| Model Name | Solair 55 |
| Colour | White |
| Type | Window |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 55 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Knob |
| Air Delivery | 2600 cfm |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1200 RPM |
| Air Deflection | 3 Way |
| Cooling Coverage Area | 450 sq.ft |
| Body Material | Abs |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | The air cooler features user-friendly dial knobs for easy use, adding a touch of modern elegance. Castor wheels ensure seamless mobility for added |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Humidifier |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 60 cm x 50 cm |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, etc. |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs To Call The Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come To The Site To Get The Product Repaired Or Inspected. Customer Has To Provide Purchase Bill And Warranty Card |