| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bajaj 85 L Desert Air Cooler (DMH 85X, White) | ₹ 8,999 |
Bajaj 85 L Desert Air Cooler (DMH 85X) price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Bajaj 85 L Desert Air Cooler (DMH 85X) is ₹ 8,999 at Amazon on 2nd May 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 85 L Desert Air Cooler (DMH 85X) |
| Price in India | ₹8,999 |
| Model Name | DMH 85X |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 85 L |
| Air Delivery | 4000 cmh |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 3 |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 61 cm X 119 cm X 69.5 cm |
| Weight | 21.2 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
Bajaj 85 L Desert Air Cooler (DMH 85X)
₹8,999