Bajaj 87 L Desert Air Cooler (DMH 87X) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Bajaj 87 L Desert Air Cooler (DMH 87X) is ₹ 12,990 at Flipkart on 2nd May 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 87 L Desert Air Cooler (DMH 87X) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Model Name | DMH 87X |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Turbo Fan |
| Capacity | 87 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Knob |
| Air Delivery | 5200 cfm |
| Air Throw Distance | 90 ft |
| Air Deflection | 5200 CMH |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | ABS |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer, Humidifier |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 50 cm x 85 cm x 50 cm |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, etc. |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs To Call The Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come To The Site To Get The Product Repaired Or Inspected. Customer Has To Provide Purchase Bill And Warranty Card |