| Brand | boAt |
| Model | Aavante Bar 1250 |
| Model Name | Aavante Bar 1250 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Bluetooth |
| Configuration | 2.1 (3 Channel) |
| Colour | Black |
| Frequency Response | 55Hz - 20KHz |
| Impedance | 10 ohms |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Driver Type | Digital Audio Power Amplifier |
| Compatible Devices | All Bluetooth Devices |
| Signal to Noise Ratio | 72dB |
| Driver Size | 57.15 mm |
boAt Aavante Bar 1250
Xiaomi Smart Band 10 Pro Launched With 1.74-Inch AMOLED Screen, Up to 21 Days Battery Life: Price, Features
Google’s Gemini Offers Agentic Design Creation With New Adobe and Canva Connectors