Croma 50 inch Fire TV Edition Ultra HD Smart LED TV (CREL7367) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Croma 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367)
vs
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1121mm x 660mm x 92mm
1115.2x60x642
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android Based
Android Based
Smart TV
Brand
Croma
Haier
Model
50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367)
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Release date
March 1, 2021
February 24, 2021
Model Name
CREL7367
LE50K6600HQGA
Display Size
50 inch
50 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Series
Fire TV Edition
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1121mm x 660mm x 92mm
1115.2x60x642
Weight (without stand)
9.1kg
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11.2
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Clock Speed (GHz)
1.95
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Fire TV OS
Android 9.0
Operating System
App Store Type
FireOS App Store
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
audio features
Speaker Output RMS
20W