| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367) | ₹ 24,994 |
Croma 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367) price in India starts from ₹ 24,994. The lowest price of Croma 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367) is ₹ 24,994 at Croma on 22nd May 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367) |
| Price in India | ₹24,994 |
| Release date | March 2021 |
| Model Name | CREL7367 |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Fire TV Edition |
| Launch Year | 2021 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1121mm x 660mm x 92mm |
| Weight (without stand) | 9.1kg |
| Number of Cores | quad-core |
| Clock Speed (GHz) | 1.95 |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Fire TV OS |
| Operating System | Android Based |
| App Store Type | FireOS App Store |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision |
Croma 50-inch Fire TV Edition Ultra-HD Smart LED TV (CREL7367)
₹24,994
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title