Dell UltraSharp 27 vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Dell UltraSharp 27
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Dell UltraSharp 27
key specs
Display
27.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
612.14x 185.42x 386.08
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Smart TV
Yes
general
Brand
Dell
Sony
Model
UltraSharp 27
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Release date
February 7, 2022
Model Name
KD-49X8500F
Display Size
27 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Series
UltraSharp
Android
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
90
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
612.14x 185.42x 386.08
Weight (with stand)
6.6
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
video features
Brightness
400
Contrast Ratio
2000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)