| Model | 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) | 43 Inch HD TV (4A Horizon Edition) | ||
| Model Name | 43S800QT | 4A Horizon Edition | ||
| Display Size | 43 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Color | Grey | - | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | 4K | Full-HD | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Launch Year | 2024 | 2020 | ||
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - | ||
| Release date | - | September 7, 2020 | ||
| Series | - | Mi TV Horizon Edition | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | 3 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Wi-Fi Type | - | 802.11a/b/g/ | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | - | Yes | ||
| Ethernet (RJ45) | - | Yes | ||
| Headphone Jack | - | Yes | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 2 | 2 | ||
| Surround Sound | Surrounding Sound | - | ||
| Speaker Output RMS | 24 W | 20W | ||
| Supported Audio Formats | MP3, AAC | - | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) | 50W | ||
| smart tv features | ||||
| RAM | 2GB | 1GB | ||
| Storage Capacity | 32GB | 8GB | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Number of Cores | - | quad-core | ||
| Processor | - | Amlogic Cortex-A53 | ||
| Graphic Processor | - | Mali 450 | ||
| Supported App - Youtube | - | Yes | ||
| Supported App - Netflix | - | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | - | Yes | ||
| Operating System Present | - | Android TV 9 Pie | ||
| Screen Mirroring | - | Yes | ||
| App Store Type | - | Google Play | ||
| video features | ||||
| View Angle | 178 Degree | - | ||
| Digital Noise Filter | Yes | - | ||
| Aspect Ratio | 16:09 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 | ||
| Supported Video Formats | MP3, MP4 | - | ||
| remote control features | ||||
| Battery Type | AAA | AAA | ||
| Smart Remote | - | Yes | ||
| Voice Remote | - | Yes | ||
| Remote Control Connectivity Standard | - | Bluetooth | ||
| ratings | ||||
| Overall NDTV Rating | - | Read Review | ||
| Design Rating | - | |||
| Performance Rating | - | |||
| Value for Money Rating | - | |||
| Software Rating | - | |||
| Features Rating | - | |||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 960.3mm x 561mm x 215.2mm | ||
| Weight (without stand) | - | 6.6KG | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 960.3mm x 607.7mm x 215.2mm | ||